Hibernation, Lotyšsko, zima 2018

Střídání ročních období občas potrápí každého z nás, co se ale naučit, jak se trochu více sladit z cyklem přírody a ještě si užít spoustu inspirace a zábavy? Přesně na to lákala nabídka na projekt Hibernation, která se jednoho dne objevila na facebooku Brno Connected. Jednalo se o projekt, během kterého jsme se měli naladit nejen na přírodu, ale hlavně sami na sebe. 

Projekt také lákal na odpočinek v krásném prostředí uprostřed přírody. Když jsem vyplňovala přihlášku, říkala jsem si, že je to přesně něco, co na konci náročného semestru potřebuji. 

Když jsem několik měsíců po vyplnění přihlášky stála v Rize v bistru, kde jsme měli sraz, říkala jsem si, že jsem ráda, že jsem tu přihlášku na začátku září poslala. Ten odpočinek v přírodě jsem přesně potřebovala. Po prvním společném jídle se všemi účastníky jsme se vydali na vlak do dvě hodiny vzdáleného Tugums, odkud nás čekala ještě za tmy 12kilometrová pěší cesta po kolejích do naší destinace. Účelem této „procházky“ bylo naladit se na téma projektu, což se většinu z nás, myslím, docela dobře povedlo. Projekt se konal na pozemku uprostřed lesa, kde jsme v jednom domě všichni hromadně spali a v druhém domě se konali společné „seance“. Hned vedle domečků byl malý rybník s altánky. Místo naprosto kouzelné.

 

Náplň projektu je těžká vyjádřit pro jedince, co to nezažijí. Většinu doby jsme se snažili přemýšlet sami nad sebou a co chceme změnit, čeho se chceme zbavit (nejenom materiálně, ale hlavně psychicky) a co můžeme dělat jinak. Často jsme nad těmito otázkami dumali při procházce v přírodě, ať už sami nebo ve dvojicích. Součástí programu bylo také několik rituálů, které doprovázel nejen tanec, ale občas i oheň či spousta objetí. Během projektu jsme často sdíleli naše myšlenky a to v kruhu, kdy jsme si předávali „talking stick“ a vždy, kdo jí držel, mohl mluvit a sdělit své pocity.

Spoustu času jsme trávili i v přírodě, nejvíce během dne s názvem „get lost and get found“, kde jsme byli vyslání každý jiným směrem do lesa a do setmění jsme měli se na stejné místo vrátit. Po příchodu nás čekalo teplé jídlo a další společný program. Pro mě byl tento den skvělým den pro to, abych se naladila sama na sebe a mohla přemýšlet nad věcmi, které mi začátek projektu přinesl.

Program zároveň po celou dobu pobytu nebyl jen na organizátorech, ale předávali jsme i naše zkušenosti. Jeden den byl celý v režii účastníků a navzájem jsme pro sebe organizovali různé workshopy a přednášky, ať už o Zero Waste, acrojóze či masážích.

Celý program byl završený stavbou sochy ze dřeva slámy, kterou jsme na konec zapálili. Zapálení mělo symbolizovat vypouštění všech dobrých úmyslů, které jsme do stavby vkládali.

Největší výzva z celého projektu asi pro mnohé byl fakt, že nám asi po třetím dni přestala naprosto téct voda. Voda se brala ze studně, která bohužel kvůli suchému létu byla skoro prázdná a během našeho pobytu vyschla úplně. Tedy na záchod sloužila venkovní kadibudka, pro pitnou vodu jezdili organizátoři do samoobsluhy a vodu na koupání jsme brali z rybníku vedle. Musím uznat, že ačkoliv to nejdříve znělo dost děsivě, asi to tomu místu přidalo ještě více na kouzle. Člověk poté mnohem více oceňoval věci, které má doma. Já si osobně také uvědomila, že nedostatek vody může být problém, který budeme řešit v budoucnu mnohem častěji.

Projekt se mi moc líbil a do místa jsem se naprosto zamilovala. Po celou dobu projektu jsme také měli vegetariánské jídlo, které mě moc potěšilo a které bylo výborné. I masožravci hlasitě prohlašovali, že kdyby jim takto někdo vařil doma, tak by přestali jíst maso taky. Z projektu jsem si odnesla, že vím, na co se chci nadále zaměřit a co raději nechat ve svém životě plavat. Taky jsem si uvědomila, že se musím nejdříve začíst starat více o sobě a pak až řešit ostatní věci. Organizátoři odvedli nesmírný kus práce a jejich společnost byla po celou dobu projekt naprosto skvělá. Díky nepatří nejen organizátorům, ale také organizaci Brno Connected, která nás na projekt vyslala a na kterou jsme se mohli kdykoliv obrátit. Projekt naprosto splnil má očekávání a já ho rozhodně doporučuji i ostatním.

Pája Wernerová

The project was realized and funded through Erasmus+ programme.