Catch Your Moment, červenec 2021

Opět ve Víru Kolektivního Snění aneb Můj Catch Your Moment 2021.

Inspirující setkání s improvizací a divadlem v druhém největším městě Bulharska. Plovdiv nás přivítal parným letním objetím a s typicky jižanskou pohostinností. Snoubí se v něm starověká historie s romantickými i moderními prvky architektury, významný projekt European Capital of Culture Plovdiv 2019 pak upozorňuje na současné trendy v kultuře a umění (let’s create #together).

Hned v úvodu nás facilitátoři tréninku nasměrovali na cestu „učení se hrou“ (play-based learning), vzájemného naslouchání (active listening), vzbudili smysl pro inkluzi (inclusion) a podnítili odvahu vystoupit před lidi (enterpreneur’s mind, leadership). Ledy jsme prolomili záhy poté, kdy měl každý účastník 90 sekund na to, aby zazářil v pomyslném „spotlightu“, zaujal svým (improvizovaným) projevem, navázal kontakt s ostatními či vnímal sdílenou přítomnost v čase (real-time resonance). Den po dni jsme se detailněji propracovávali k tomu, co se očekává, proto nebylo velkým překvapením, když jsme se v druhé polovině týdne dozvěděli o plánované akci na místní scéně s názvem Hand Theater. Příprava na jeviště probíhala zhruba den, a to v menších skupinkách.

Z mého hlediska to byla obohacující zkušenost, protože jsme se v našem ženském kroužku rozhodly důvěřovat v horizontální týmovou práci bez dramaturgického vedoucího a vytvořily jsme kus s dějovou linií, ale zároveň zachovaly dostatečný prostor improvizaci. Zažívala jsem i perné chvíle, když jsme se nemohly shodnout na principech postupu společné práce. To mě vedlo k tomu, že jsem se místy distancovala, jelikož jsem nenacházela možnosti, jak být za zmíněných okolností nadále aktivní. Sdílené pracovní podmínky nás však nakonec sjednotily a přispěly k pocitu solidarity. Zajímavý byl i náš výsledný jevištní počin s nádechem „duchařského příběhu“ (ghost story) s hlavní postavou sličné mladé dívky, tematizující její záhadný osud během nešťastných událostí na večírku mladých dospělých. Jako divák jsem měla možnost poučit se z neotřelých divadelní nápadů v rámci jiných představení a odměnit je upřímným potleskem.

Catch Your Moment 2021 hodnotím více než kladně. Láska k procesu poznávání a vzdělávání mě naplňuje a baví. Jsem nadšená jak ze samotného přístupu organizátorů, tak mých nových kolegů, s některými jsem v kontaktu a těšíme se z přátelského vztahu. V Plovdivu se sešly rozmanitě nadané bytosti, plné nakažlivé energie s různorodými zájmy, avšak se sjednocujícím zápalem pro kreativitu na profesionální úrovni. Osobně jsem se posunula v mnoha směrech, takže moc děkuji a vřele doporučuji všem, kdo rádi J pracují s lidmi a/nebo hrají „na prknech, která znamenají svět“.

Anna Prokopová
Fotky: Bistra Yakimova, Anna Prokopová, Hristiana Stoyanova, Vladan Ćetojević


Projekt byl financován z programu Evropské unie Erasmus+.