Get in touch, Slovensko, Leden 2019

Lednový projekt „Get in Touch“ nám dal možnost objevovat autentický pohyb, kontakt s druhými, tanec a napojení se na tělo. Schovaní mezi slovenskými lesy a loukami, v centru s krásným názvem Lovinka, jsme si dovolili zpomalit, míň mluvit a víc jen tak být.

Projekt vedli lektoři ze španělské organizace Ara en Moviement ve spolupráci se slovenskou organizací Priestor súčasného tanca.


Katka
Tanec, pohyb a napojení na tělo mě vždycky zajímaly a kontaktní improvizace se kolem mě v poslední době objevovala. Zároveň to pro mě bylo něco dost nekomfortního, znamená to si doslovně pustit člověka k tělu, otevřít se a být zranitelná. Chtěla jsem to prozkoumat a týdenní trénink mi přišel jako krásná možnost, kde budu mít prostor se do tématu pomalu ponořit. Leden pro mě zároveň byl obdobím, kdy jsem byla hodně „v hlavě”, vymýšlela jsem nové projekty, seděla u počítače. A tak pauza a přepnutí se do těla a pohybu bylo víc než vítané.

Trénink byl krásný a pro mě osobně i pracovně užitečný. Pochopila jsem, jak moc důležité je tělo a péče o něj, protože ho nevyměním, když přestane fungovat. A že pohyb je lidskou přirozeností, uměli jsme to jako děti, ale postupně jsme začali zapadat do kancelářských židlí, záda začaly tuhnout a pružnost ubývat. Vrátit se k tomu a dovolit si hýbat jak se mi chce, zrovna teď, co je mi teď příjemné, a do toho se naladit na druhého a prozkoumávat kontakt, pohyb a napojení společně, pro mě byl krásný a objevný zážitek. Vidím v tom přesah i do své lektorské praxe, kde práce s tělem a neverbální komunikace krásně doplňuje verbální vyjádření.

Veronika

Kontaktní improvizace mě chytla od prvního okamžiku, kdy jsem se s ní setkala. Proto jsem měla ohromnou radost, když mě Brno Connected vyslalo na Get in Touch trénink, abych si tuto metodu “osahala” do hloubky.

A tak se taky stalo. Od prvního dne jsem cítila, že se vracím zpět ke kořenům – pohyb, dotek, spontánnost a radost.

Uvědomila jsem si více své tělo a prozkoumala možnosti pohybu, o kterých jsem ani neměla tušení, že existují. Objevila jsem celé nové spektrum dotyku a toho, jak blahodárně působí na vytváření vazeb s jinými lidmi. Naučila jsem se věřit svému tanečnímu partnerovi a dát důvěru sama sobě, ale taky si říct o vlastní prostor, když byla potřeba. A často, v pohybu sama se sebou a jinými lidmi,  se mi podařilo zapomenout na veškeré vjemy zvenčí a plně se soustředit na to, co se děje v daný moment.

Takže mohu říct, že mi tento trénink otevřel nové cesty a uvědomění, jak pro mě osobně, tak pro moji práci trenérky.

A navíc mám nové hobby, každý týden si jdu za-jam-ovat.

Danny

Poslouchám a cítím své tělo, vnímám partnera, který se mnou tančí. Nemusím nic vytvářet, myslet na správné kroky, které bych měl dělat, naslouchám svému tělu a pohybu, který je uvnitř mě a tomu, co mi říká partner. Vzniká dialog. Cítím se neuvěřitelně svobodně a lehce. Mám radost z toho, co společně tancem tvoříme. To jsou mé pocity a emoce, které jsem prožil na Slovensku na projektu Get in touch, obklopen kouzelnou přírodou a lidmi z celé Evropy.

Krom těchto prožitků mi projekt ukázal dotyk, jako něco krásného a jednoduchého, oproštěného ode všech předsudků a stereotypů, které často ve společnosti máme, co se dotyku a dotýkání se týče.

Tu najdete videa z tanečními aktivitami, které vytvořili účastníci projektu. Nechte se inspirovat!

Autoři: Katka Martínková, Veronika Pavlová, Danny Navrátil

Financováno z programu Evropské unie Erasmus+.