„Brand Yourself“, Rijeka, Chorvatsko, 10-20.11. 2015

Pavel a Markéta se dělí o své zážitky ze seberozvojového tréninku v Rijece.

„…možnost poznat cizí kultury a potvrdit si  nebo vyvrátit různé stereotypy..“

Chtěl bych především poděkovaPB193843t za možnost účastnit se projektu Brand Yourself v Chorvatské Rijece, který se konal 10-20. listopadu 2015.

V právě uplynulém víkendu jsme se sešli všichni čeští učastníci projektu v Praze spolu s další kamarádkou z Řecka, kterou jsme na projektu Brand Yourself poznali.

A to je právě jedna z těch nezanedbatelných věcí, které jsem získal (a určitě nejen já) účastí na projektu – spoustu nových kamarádů. Nevím, jestli je to běžné i na jiných tréninzích, ale dovoluji si tvrdit, že v Rijece vzniklo za těch deset dní plno hezkých vztahů a při prezentacích projektů by tento fakt měl být určitě uveden jako jeden z benefitů.

Taky jsem měl možnost poznat cizí kultury a potvrdit si  nebo vyvrátit různé stereotypy, které kolují o příslušnících toho kterého národa (líní Řekové, hluční Italové) nebo si vytvořit nové (krásné Bulharky).

Mým osobním hlavním cílem, který jsem si stanovil na začátku projektu, bylo zvýšení sebedůvěry, což se mi částečně podařilo a budu v tom pokračovat i po návratu domů. Jak na to – to jsem se měl možnost inspirovat právě v průběhu programu.

PAVEL POTSCH

To be more true, more real. To be more focused. It gave me new motivation..“

Project Brand Yourself was in Croatia in November 2015. It was Basic Synergy Training,  so the topic was not so discussed, it was done through specific self-developing program which is absolutely amazing, by the way. I have to say that I am a kind of person who think a lot and I still want to move myself forward. This project is exactly for this kind of people (actually it is very good for everybody) but it is maybe good to know that it is not a holiday, but great and useful intensive experience. It was the second time when I participated with the same organization – Syncro Synergy Croatia. I like their working style very much. I was a cotrainer this second time. I had a specific role, my own small group of people to care about, I had more responsibility and tasks. I could watch the process from another point of view and repeat everything – and nothing was boring, it was still very useful for my life even repeated.

What the project gave me? How to lead myself and other people. How to organPB163585ize people in the way which works, how to work in flow. I learned to respect people and not to judge them, now I evaluate every person on the same level even though everybody is different from me. And I love it. I feel project lead me to step out of my comfort zone but exactly into the way wh
ere I want to be. I plan to 
put a lot from what I learned into my life, step by step. I have some very good tools helping me to do an action leading to my own goals, to be without fear, to have more successes and see opportunities in my life. To be more true, more real. To be more focused. It gave me new motivation, calm and force to my life.

Markéta Kočí