Každý z nás znáte ten pocit, kdy se dny střídají rychlostí světla, každé ráno do práce, večer zase domů, ten stejný dennodenní stereotyp. Tak jsem to měl od začátku roku, trochu k zbláznění. Na facebooku Brno Connected se jednoho krásného objevila nabídka se účastnit na výměně mládeže v Řecku s názvem Symposium. Jednalo se o projekt, která se bude týkat komunity, komunitního učení, LARP (live action role play) a bydlení na ekologické farmě. Pro mě jako sociálního pracovníka a terapeuta full package. Přihlášku jsem vyplnil, nepředpokládajíc, že budu přijat.
O měsíc později, stále ve víru kolečka práce – domů, práce a naopak, přišlo vysvobození. Byl jsem vybrán jako jeden z účastníků projektu. Zařídit si volno v práci bylo snadné. Koupit letenku a zařídit si ubytování šlo taky jako po másle. O další měsíc jsem stál na letišti v Athénách a čekal na setkání s dalšími účastníky projektu. Následovala rychlá návštěva překrásné Akropole. Potom hurá do skautského tábora, kde na nás čekal zbytek osazenstva, tedy mladí lidé z Bulharska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Itálie, Španělska a Řecka. Už po pár hodinách strávených hodinách jsem měl zvláštní pocit, že tenhle projekt se povede.
Po vydatném spánku nás čekala cesta na řecký venkov na ekologickou farmu, která se měla stát pro nás na pár dní našim domovem. Už samotné místo pobytu mě uchvátilo. Farma využívající principu permakulturního zemědělství a ekologického bydlení. Spali jsem ve stanu, ale jídelna a sociální zařízení se nacházelo v prostorách farmy. Co bylo ještě zajímavé, že po celou programu nám byla vařena vegetariánská strava, což pro mě jako masožravce bylo zajímavou zkušeností Celý program se točil kolem antické historie. Na dobu konání projektu jsme se stali občany některého za antických měst – Sparty, Korintu, Delfi, nebo Athén. Každé z nich mělo vlastní politický systém. Dále nějaké vlastnosti, ve kterých vynikali. Já jsem byl například členem tzv. triumvirátu (vláda tří vůdců) v Korintu, jež vynikal obchodem a uměním. Zkrátka organizátoři projektu vytvořili umělý svět s funkčním politickým a ekonomický systémem.
Našim úkolem bylo v průběhu jeho konání řešit různorodé problémy, od nedostatku stravy až po útok Peršanů. Projekt skončil velkým spojenectvím všech řeckým měst a slavnou porážkou Perské říše.
Myslím si, že během programu jsme se stali opravdovou komunitou. Vztahy mezi námi byly opravdu blízké. To bylo například vidět na hlubokých tématech, které jsme se spolu probírali. Nebáli jsme se povídat o našich plánech do budoucna, osobních starostech a dalším. Potkal jsem se s několika nesmírně zajímavými lidmi. Z projektu jsem si odnesl, že mě moje práce neuvěřitelné baví.
Chci dělat to, co mě baví a chci se v tom neustále zlepšovat. Můj dojem z celého projektu byl velice dobrý. Pro mě to byl nejlepší projekt, kterého jsem se kdy účastnil. Organizátoři odvedli nesmírný kus práce, jež měl pozitivní dopad na nás všechny. Díky nepatří nejen organizátorům, ale také Katce z Brno Connected, jež nám dávala stoprocentní podporu při řešení letenek a další administrativy.
Tomáš Vacek
Video z projektu k nakouknutí tu.
Fotky jsme si půjčili z FB stránky organizace Hopeland, děkujeme za ně jmenovitě fotografce Paula Udrina.
Financováno z programu Evropské unie Erasmus+.