La Luna Illumina, říjen 2019

Už nějakou dobu se zabývám osobním rozvojem, a proto mě zaujala zkušenost mé kamarádky, která barvitě popisovala hluboké zážitky z projektu Erasmus + s názvem I am being, který se konal v létě 2019 v Lotyšsku. Když mě pak poslala link na velmi podobný projekt La Luna Illumina, neváhala jsem a hned poslala přihlášku. Po nedlouhém čekání přišlo přijetí ze strany organizátorů a já s radostí začala shánět letenky. Doteď sama sobě děkuji za prozíravost, kterou jsem měla, když jsem si objednala letenky na 3 dny dopředu s tím, že strávím nějaký čas sama v lotyšském hlavním městě Riga a naladím se na to, co mě čeká.

Projekt na La luna illumina předčil veškerá moje očekávání od začátku až do konce. Celý program byl jednou velkou výzvou, která mě ale neskutečným způsobem obohatila a dovedla blíž k sobě. V životě jsem se nezúčastnila žádného programu, který by za tak málo peněz přinesl takovou hodnotu. Investovali jsme tady totiž úplně něco jiného… pozornost, trpělivost, vůli, odvahu a pokoru.

Projekt začal na místě, které bych nenazvala jinak než velkým squatem, ze kterého jsem měla smíšené pocity. Hned tam jsme se však začali s dalšími účastníky ze 4 různých zemí (ČR, Řecko, Španělsko, Rumunsko) navzájem poznávat, k čemuž dopomohlo i společné vaření guláše. J Následovala cesta vlakem do nedalekého městečka, kde jsme odevzdali velká zavazadla a telefony (digidetox byl pro některé lidi velkou výzvou a ne každý do toho šel), dostali téměř nic neříkající mapu a vydali se na track, který nás měl dovést přes les až k ubytování. Hned první den jsme tak získali silný zážitek, který položil základ našich vztahů na celý projekt. V průběhu procházky jsme měli čas se všichni blíže seznámit, a když přišla tma a déšť a my se na chvíli ztratili v lese, byla jsem až překvapená, s jakou lehkostí jsme tu výzvu zvládli. Díky spolupráci, komunikaci a otevřenosti jsme raz dva našli správnou cestu. Když jsme pak celí zmoklí, utahaní a promrzlí přišli na ubytování, byli jsme rádi, že jsme se jen zachumlali do spacáků a šli spát.

Ráno jsme pak zkoumali, kde že vlastně to jsme. Spali jsme v malé dřevěné chatě v patře (všech 18 lidí) jeden vedle druhého na zemi na matracích. Pod námi byla velká společenská místnost a kuchyně, kde naše osobní úžasná kuchařka vytvářela každý den ty nejlahodnější a zdravé (téměř vždy veganské) pokrmy. Hodovali jsme 3x denně pod stanovou střechou tak 100 m od ubytování, kde jsme se mohli povalovat v hamakách u ohniště a kde byly zároveň sociálky a kadibudka. Pro městské účastníky to nebyla úplně značka komfortu, když jsme si museli nejdříve nasekat dříví a zapálit oheň v kotli, aby se nám ohřála voda na sprchu, ale na konci programu jsme to všichni oceňovali.

La luna illumina byl projekt, který nás učil života v komunitě. Byli jsme rozdělení na malé skupinky (naše kmeny), které měly každý den na starosti jinou část úklidu a péče o naše bydlení. Společně jsme usínali, jedli, prožívali vlastně asi 90% celkového času. Bylo to intenzivní a krásné. Každé ráno jsme po krátkém otevřeném sdílení měli intenzivní program, který nás učil, jak v životě najít vnitřní rovnováhu a harmonii. Po společném obědu, který jsme spolu také chystali a uklízeli, následovala tichá půl hodinka vnitřní sebereflexe a jeli jsme nanovo a pak ještě jednou po večeři. J Bylo to intenzivních 8 dní, kdy jsme obraceli pozornost dovnitř sebe a objevovali všechny možné aspekty našeho bytí. Věřím, že pro většinu účastníků to byl stejně jako pro mě transformační zážitek. Já osobně jsem poznala vnitřní svobodu a měla jsem prostor se v ní dostatečně vykoupat. Většina z nás se v průběhu tohoto projektu dotkla aspektů ukrytých hluboko v nás, což neustále otevíralo důvěru, lásku, porozumění a péči mezi námi.

La luna illumina byl projekt, který si vždycky budu pamatovat a ke kterému se budu vracet. Organizátoři udělali velké množství práce a odevzdali hodně své energie před, v průběhu i teď po programu, kdy všichni stále ještě procházíme integrační částí, na kterou se většinou zapomíná, i když je tak důležitá. Jsem plná vděčnosti a těším se na další takovou příležitost.

Financováno z programu Evropské unie Erasmus+.