YOUnique, září 2019

Trénink Younique ve dnech 5. – 14. 9. 2019 jsem absolvovala i když už nejsem ve studentských letech, vzdělávání jsem však propadla a zasvětila jsem mu svůj život. Když se mi naskytla šance podívat se, jak se dnes vzdělává mládež a jak se podporuje jejich unikátnost, nemohla jsem si tuto příležitost nechat ujít. Ano, ve svých 55 letech jsem absolvovala 10ti denní školení přes ERASMUS+.

Byla jsem mile překvapena, s jakou lehkostí zvládali dva lektoři tuto bandu 25ti mlaďochů. Katka a Ivan mají v sobě přirozenou autoritu, takže každý dělal přesně to, co se po něm chtělo. Se zvědavostí jsem čekala, jak to všechno bude probíhat. Katka řekla, že každý den startujeme Karma jógou, vzhledem k tomu, že jsme měli v kolektivu jednoho jogína, myslela jsem si, že budeme ráno cvičit. Pravý význam tohoto cvičení jsme všichni přijali zodpovědně. Šlo o každodenní úklid, takže jsme umývali záchody, sprchy, zametali, vynášeli odpadky… zkrátka Karma jóga měla stejnou důležitost jako celé vzdělávání.

No, a když už jsem u vzdělávání, zase jsem byla mile překvapená. Všechna cvičení jsme vstřebávali téměř všemi smysly, takže mnohdy jsme se zavřenýma očima pozorovali co se v nás děje, když jdeme do neznáma, jindy zase popisovali, zrcadlili nejprve vnější slupku svého kamaráda, později jsme šli i hloub do jeho nitra. Jindy jsme si předávali informace beze slov a kompaktně jako celý tým fungovali jako jedno společné tělo.

Vrcholem pro mě však bylo zadání: „Teď, následující dva dny, je program čistě ve vašich rukou!“ Co všechno jsme schopni udělat v extrémně krátkém čase, mě překvapilo. Každý se zapojil každá 3 – 4 členná skupinka připravila program pro ostatní. S nadšením jsme, připravovali překvapení a čekali, co na to ostatní řeknou. Všichni jsme byli excelentní. Když už jsme si oddechli, že to máme za sebou, tak podle hesla: „Nemůžeš, tak přidej víc!“ přišlo od Katky a Ivana další zadání. To bylo ale zhola nesmyslné, tedy za přibližně 2 hodiny jsme měli vymyslet scénář pro natočení návodu v trvání 1 – 3 minuty na tu naši hru, která trvala 60 minut. A to není všechno. Tento návod jsme měli natočit za pomocí kameramana, kterého jsme měli k dispozici jen na 15 minut. Bez střihů, prostě na jeden zátah natočit 3. minutové video. A víte co? Všichni jsme zvládli i tento nemožný úkol. Byli jsme prostě skvělí a jedineční. A to díky tréninku Younique. Díky!

Denisa Švecová

Uchopit koncept jedinečnosti jedince je pro nás těžké a ještě těžší je s ním pracovat a rozvíjet ho, a proto jsem ještě více rád, že jsem dostal tu poctu být vyslán na TC YOUnique organizace wEUnite, kde jsme strávili krásných 10 dní objevováním sama sebe a toho, jak o nás smýšlí okolí. Prosluněné zářijové Korytansko, kde zastihnete spíše krávu na pastvě než signál mobilu, se ukázalo je perfektní místo pro kompletní odpojení od každodenní reality a soustředění se na nabitý program. Spolu s účastníky a nyní mými novými kamarády ze 7 zemí EU jsme měli možnost nahlédnout pod pokličku našich strachů, naučit se darovat a přijímat feedback, přemýšlet o tom, jací jsme a jací bychom chtěli být, skutečně se otevřít lidem kolem nás… zkrátka jak být sám sebou. I přes vysokou emoční zátěž byl pro mě projekt úchvatný zážitek a myslím si, že všichni, i organizátoři, si z něj odnesli zkušenosti a vhledy, které nezapomenou celý život. Děkuji za vše!

Vojta Lipták

Kromě fotek a článku se podařila atmosféra projektu zachytit i na videu, navíc vzniklo video plné tutoriálů od účastníků. Tak se podívejte: