CONNECTING ACROSS DIVERSITY, POLSKO, BŘEZEN 2023

V březnu jsme spolupracovali a vyslali pracující s mládeží na kurz, který se věnoval nenásilné komunikaci. Strávili jsme osm dní na severu Polska a v mezinárodní skupině objevovali empatii, vyjadřování svého prožívání a řešení náročných situací a konfliktů. Dojmy z kurzu sdílíme prostřednictvím dvou účastnic, Káti a Báry.

Překvapením pro mě bylo jak dobrý pocit jsem měla z toho, když jsem se vrátila k nějakým situacím, i když jsem je předtím považovala za nepodstatné a víceméně uzavřené „vím o co šlo, chápu proč se to stalo“. Po projití si situací společně s podporou dalších účastníků kurzu přicházelo smíření, uvolnění. Jsem vděčná za společný čas a zájem zkoumat komunikaci, sebe i empatii, se skvělou skupinou účastníků a provázení zkušenými empatickými lektory, kteří s citem vstupovali, jen když to bylo potřeba. To vše v bezpečném příjemném prostředí, s důvěrou a hranicemi, které pro nás od začátku vytvářeli. Z kurzu si odnáším hlavně praxi, zažití jakou sílu komunikace má a může mít, zase o něco hlubší porozumění komunikaci, vztahům a sama sobě.

Káťa

Ve společně vytvořeném prostoru byl prostor pro všechno – pro podporu, autentická sdílení a prožití velké škály emocí, ale i hry a slzy smíchu a dojetí. Už jen samotné dočasné společenství různých lidí bylo něco, z čeho se dalo učit a čerpat. 

Celá formální tréninková část byla perfektně připravená, promyšlená a vedená. Cítila jsem se obrovsky v bezpečí a podpořená, takže si troufám říct, že jsem na sobě díky tomu mohla odvést spoustu práce. Jsem moc vděčná za všechno, co trénink přinesl, nesu to v sobě dál a moc se těším, jak ve mně bude časem ještě zrát a prohlubovat své dopady! 

Zároveň pro mě byl zážitek velmi zásadním v rámci naděje – že můžeme tvořit bezpečná a autentická prostředí a mít se společně dobře.

Barbora

Projekt byl financován z programu Evropské unie Erasmus+ a zastřešila ho polská organizace Freedom Universe.