Jaká byla EVS v Chorvatsku Rhytm of Nature

DSC_0198Brno Connected vyslalo 4 dobrovolníky na dvoutýdenní EVS do Chorvatska. O tom, jak se jim projekt líbil, vám povypráví Katka. 

Jak smysluplně prožít léto, a přesto si jej na maximum užít? Mezi jednou z možností, která se v širokém spektru aktivit v dnešní době nabízí, určitě patří EVS (evropská dobrovolnická služba).

Projekt Rhytm of Nature byl nabitý parádním programem – dobrovolnická činnosti, která byla pro většinu zábavou, sebe-rozvojové aktivity a hry, mezinárodní večery, výlety – a nechyběl ani volný čas, celkem 4 dny, které jsme mohli každý strávit tak, jak chtěl.

DSC_0316Do kolektivu 30 lidí z různých koutů Evropy – Bulharska, Chorvatska, Itálie, Lotyšska, Makedonie, Německa Řecka a Španělska – se řadil také nás český tým. Nutno podotknout, že jsme se s ostatními velice rychle seznámili a během celého pobytu vzniklo velké množství přátelství.

Dobrovolnická činnost zahrnovala spoustu dílčích aktivit. První část projektu jsme se věnovali většinu svého času na stavbu cesty, která byla tvořena ze dřevěných špalků. Kromě motorové pily jsme také využívali sekyry, poříz, brusky a na natření také olej a štětce. Žádná práce pro lenochy, ale nic extra náročného. I ti, co s nářadím nikdy nepracovali, se nemuseli bát, jelikož tomu všemu předcházel úžasný workshop s vtipným instruktorem, který v nás vzbudil ještě větší nadšení k práci.

Dalším úkolem, který jsme měli, bylo vyrobit kompostér, což byla práce na jedno odpoledne pro menší skupinku lidí. Ostatní se podíleli na přípravě tzv. handbooků, které popisovali okolí Velikého Žitniku – vesnice, ve které jsme pobývali.

Další schopností, kterou jsme si díky EVS rozvinuli, bylo vaření. Vařit pro 30 lidí se běžnému smrtelníku asi nepoštěstí každý den. A právě tady jsme tu možnost měli.

Workcamp_3Jedno z dalších odpolední jsme strávili na farmě, kde jsme tamnímu farmáři pomáhali vyčistit malinový sad. V okolí vesnice a podél řeky jsme také sbírali odpadky.

Jelikož se projekt jmenoval Rhythms of Nature, rytmy na něm opravdu nechyběly. Ve dvou dnech jsme si totiž mohli vyzkoušet jaké je to být bubeníkem, a s vlastními nástroji, které jsme si vytvořili, nebo nalezli někde v lese, jsme po celodenním tréninku zrealizovali hromadnou bubenickou show. A stálo to za to!

Ke konci projektu nás ještě čekala prezentace místním obyvatelům toho, kdo jsme, proč jsme přijeli zrovna tam a co se nám podařilo za těch 14 dní udělat.

Odměnou nám byl večery, během kterých účastníci jednotlivých států připravili prezentaci své rodné země. Nechyběla různá vtipná videa, pochutiny a delikatesy… italské Tiramisu, hmmmm…. 🙂

Závěrem jen jedno „mínusko“ na konto… a tj., že se dá na krátkodobou EVS vycestovat pouze jednou… Protože to byl nádherně strávený čas s úžasnými lidmi a bylo by skvělé si tuto akci znovu zopakovat! 🙂

Za český tým
Katka

Erasmus+    Financováno z programu Evropské unie Erasmus+.