Moje italská EVS (10/2017 – 9/2018)

Jíťa strávila rok v Itálii na EVS, v organizaci YOUnet. Jak svůj rok dobrovolnictví vidí teď, když je zpět v ČR?

EVS není jenom důležitá položka do životopisu. EVS je styl života. Je to zkušenost, která Vám zůstane a zanechá ve Vás mnoho vzpomínek na celý život. Naučí Vás žít sám za sebe, spolupracovat s dalšími lidmi s jinými kulturními zvyklostmi, změní Vám život k lepšímu a věnuje Vám přátelé na celý život.


Já své EVS strávila v Itálii. Pracovala jsem v denním stacionáři s osobami s mentálním postižením. Celý rok nebyl stále ideální a perfektní, ale právě ty chvíle, kdy mi bylo úzko, mě
naučily nejvíce. Řešili jsme se spolubydlícími pár věcí ohledně ubytování, vůbec jsem neovládala místní jazyk a rozešel se se mnou po dvou letech přítel…Všechno mne to ale postavilo na nohy ještě více, než kdybych přijela do perfektního a bezpečného prostředí bez jakýkoliv problémů. Zaměřila jsem se hlavně na práci, kde mi bylo dobře a veškerou energii, kterou jsem v práci zanechala, mi byla vrácena 10x více. Dokonce jsem přemýšlela nad tím, že v Itálii zůstanu i po svém EVS projektu. Musela jsem se ale vrátit do Česka, abych dokončila svoji univerzitu v Brně. A co se bude dít po mém studiu? To ještě nevím!
Ačkoliv jsem neovládala italštinu a ze začátku jsem dokázala říci jenom „pizza“ a „buongiorno“, všichni mne podporovali a snažili se mi pomoci s procvičováním a učením nových slov. Uvědomila jsem si také, jak moc je důležitá řeč těla a výraz tváře. Odjížděla jsem z Itálie se „skoro“ plynulou italštinou (dokázala jsem se domluvit a rozuměla jsem téměř většině výrazům). Nic z toho bych ale nedokázala, kdybych neslyšela italštinu každý den, kdybych nechodila na kurzy a kdyby na mne v práci všichni mluvili anglicky. Ze začátku to byl ohromný boj, ale veškeré ty trapné chvíle a nepovedené komunikační uzle se nakonec rozpletly a ukázaly mi, že pokud člověk chce a snaží se, vždycky se mu to vrátí. Mám teď spoustu příležitostí potkávat se s novými lidmi například v Brně a mluvit s nimi italsky.
Člověk by nevěřil, kolik lidí se touží naučit česky a zároveň je ochotnými pomoci s
procvičováním italštiny. Svět je prostě malý .
A tak bych EVS chtěla doporučit všem. Těm, co tápou, co v životě budou jednou dělat, ale i Těm, kteří si jsou absolutně jistí a mají život perfektně naplánovaný. Protože situace, které nečekáte, Vás do budoucna naučí nejvíce.

Jitka Novotná

 

Financováno z programu Evropské unie Erasmus+.